DLCBSHD-10M-01
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 10MM
Catalog
Board Supports
DataSheet
DLCBSHD-10M-01 PDF
Type Description
Series:Richco, DLCBS
Package:Bulk
Part Status:Active
Holding Type:Snap Lock
Mounting Type:Snap Lock
Between Board Height:0.394" (10.00mm)
Length - Overall:1.087" (27.60mm)
Support Hole Diameter:0.250" (6.35mm) 1/4"
Support Panel Thickness:0.031" ~ 0.087" (0.79mm ~ 2.20mm)
Mounting Hole Diameter:0.250" (6.35mm) 1/4"
Mounting Panel Thickness:0.031" ~ 0.087" (0.79mm ~ 2.20mm)