CF47SC/PSA 1.2MM
Manufacturer
Aearo Technologies, LLC – a 3M company
VIGOR # :
Description
CF-47SC/PSA 1.2MM X 5" X 7"
Catalog
Foam
DataSheet
CF47SC/PSA 1.2MM PDF
Type Description
Series:CONFOR™ SC
Package:Box
Part Status:Active
Size / Dimension:5.00" W x 7.00" L (127.0mm x 177.8mm)
Thickness:0.047" (1.20mm)
Density:101 kg/m³
Material:Polyurethane
Material Flammability Rating:UL94 HF-1
Color:Black
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
Current price of CF47SC/PSA 1.2MM is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com