KS500B14
Manufacturer
APEM Inc.
VIGOR # :
Description
KNOB SMOOTH W/SKIRT 0.250" METAL
Catalog
Knobs
DataSheet
KS500B14 PDF
Type Description
Series:KS
Package:Bulk
Part Status:Active
Style:Cylindrical with Skirt
Type:Smooth
Shaft Size:0.250" (6.35mm)
Diameter:0.500" (12.70mm) Top, 0.750" (19.05mm) Bottom
Height:0.630" (16.00mm)
Indicator:Line on Side and Skirt
Material:Metal
Color:Black
Features:6-32 Set Screw (2)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
6335.5-AP-50-M10-55
6335.5-AP-50-M10-55
ALUMINUM HAND KNOB, STUD
ML-90-3-7
ML-90-3-7
KNOB SMOOTH 0.236" METAL
KN6C----3P4B-21
KN6C----3P4B-21
CLAMPING 3 ARM KNOB 1.750 IN DIA
6TTT4
6TTT4
STEEL KNURLED NUT
KS500B14
KS500B14