27XT3121750
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
FIR TREE RIVET, .312 HOLE, .062-
Catalog
Rivets
DataSheet
27XT3121750 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, XT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Barbed Fastener
Rivet Diameter:-
Rivet Length:1.923" (48.84mm)
Head Diameter:0.874" (22.20mm)
Head Height:0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:0.312" (7.93mm)
Grip Range:0.062" ~ 1.750" (1.58mm ~ 44.45mm)