50M060100F012
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
FILLISTER SLOTTED SCREW, M6 X 1
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M060100F012 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:M6x1
Head Diameter:0.472" (12.00mm)
Head Height:0.181" (4.60mm)
Length - Below Head:0.472" (12.00mm)
Length - Overall:0.654" (16.60mm)