50M035060I020
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
90 PHILLIPS CSK SCREW, M3.5 X .6
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M035060I020 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Flat Head
Drive Type:Phillips
Features:-
Thread Size:M3.5x0.6
Head Diameter:0.323" (8.20mm)
Head Height:0.091" (2.30mm)
Length - Below Head:0.697" (17.70mm)
Length - Overall:0.787" (20.00mm)