011024F125
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
FILLISTER SLOTTED SCREW 10-24
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
011024F125 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:#10-24
Head Diameter:0.303" (7.68mm)
Head Height:0.336" (8.53mm)
Length - Below Head:1.250" (31.75mm)
Length - Overall:1.586" (40.28mm)