010632B225
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
BINDER SLOTTED SCREW 6-32 THRE
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
010632B225 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Binding Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:#6-32
Head Diameter:0.283" (7.18mm)
Head Height:0.165" (4.19mm)
Length - Below Head:2.250" (57.15mm)