50M040070G030
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
FILLISTER PHILLIPS SCREW, M4 X .
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M040070G030 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Pan Head
Drive Type:Phillips
Features:-
Thread Size:M4x0.7
Head Diameter:0.315" (8.00mm)
Head Height:0.122" (3.10mm)
Length - Below Head:1.181" (30.00mm)
Length - Overall:1.303" (33.10mm)