0325020175FTB
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
UNSLOTTED HEX BOLT, 1/4-20 THREA
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
0325020175FTB PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Cap Screw
Screw Head Type:Hex Head
Drive Type:Hex Socket
Features:-
Thread Size:1/4"-20
Head Diameter:0.438" (11.13mm) 7/16"
Head Height:-
Length - Below Head:1.750" (44.45mm)
Length - Overall:1.938" (49.23mm)