020832B125
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
100 SLOTTED CSK SCREW 8-32 TH
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
020832B125 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Flat Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:#8-32
Head Diameter:0.309" (7.84mm)
Head Height:0.072" (1.83mm)
Length - Below Head:-
Length - Overall:1.250" (31.75mm)