50M080125J010
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
HEX UNSLOTTED BOLT, M8 X 1.25 TH
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M080125J010 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Bolt
Screw Head Type:Hex Head
Drive Type:Hex Socket
Features:-
Thread Size:M8x1.25
Head Diameter:0.512" (13.00mm)
Head Height:-
Length - Below Head:0.394" (10.00mm)
Length - Overall:0.630" (16.00mm)