50M025045H020
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
90 SLOTTED CSK SCREW, M2.5 X .45
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
50M025045H020 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Machine Screw
Screw Head Type:Flat Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:M2.5x0.45
Head Diameter:0.217" (5.50mm)
Head Height:0.059" (1.50mm)
Length - Below Head:0.728" (18.50mm)
Length - Overall:0.787" (20.00mm)