010256S025
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
SET SCREW SLOTTED HEAD 2-56 THRE
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
010256S025 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Screw Head Type:Cheese Head
Drive Type:Slotted
Features:-
Thread Size:#2-56
Head Diameter:-
Head Height:-
Length - Below Head:0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:0.285" (7.24mm)