0.75X1.0FLT6061T6511-2
Manufacturer
Remington Industries
VIGOR # :
Description
0.75X1.0FLT6061T6511-2 3/4" X 1"
Catalog
Structural, Motion Hardware
DataSheet
0.75X1.0FLT6061T6511-2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Aluminum Flat Bar
Specifications:2.000" L x 1.000" W x 0.750" H (50.80mm x 25.40mm x 19.05mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0.75X1.0FLT6061T6511-24
0.75X1.0FLT6061T6511-24
0.75X1.0FLT6061T6511-24 3/4" X 1
0.25X2.5FLT6061T6511-6
0.25X2.5FLT6061T6511-6
1/4X2-1/2 6061 ALUMINUM FLT 6"L
0.25X3.0FLT6061T6511-6
0.25X3.0FLT6061T6511-6
0.25X3.0FLT6061T6511-6 1/4" X 3"
0.75X1.0FLT6061T6511-2
0.75X1.0FLT6061T6511-2
EC4A05
EC4A05
DC DC CONVERTER +/-15V 5.7W