16M06012150
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
FLAT WASHER, 6.40MM ID, M6 / 1/4
Catalog
Washers
DataSheet
16M06012150 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Flat
Thread/Screw/Hole Size:M6
Diameter - Inside:0.252" (6.40mm)
Diameter - Outside:0.472" (12.00mm)
Thickness:0.059" (1.50mm)