17M16DIN34816
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
FLAT WASHER, 17MM ID, M16 / 5/8
Catalog
Washers
DataSheet
17M16DIN34816 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Flat
Thread/Screw/Hole Size:M16
Diameter - Inside:1.969" (50.00mm)
Diameter - Outside:0.669" (17.00mm)
Thickness:3.000" (76.20mm)
Plating:-
Material:Nylon
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
17W09901
17W09901
FLAT WASHER, .760 ID, 1.000 OD,
FLAT WASHER, .120 ID, .190 OD, .
FLAT WASHER, .405 ID, .540 OD, .
PMEG4010EH,115
PMEG4010EH,115
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123F
891441 BK005
891441 BK005
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100'
17M16DIN34816
17M16DIN34816