16M08535110B
Description
FLAT WASHER, 8.50MM ID, M8 / 5/1
DataSheet
16M08535110B PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, M
Type:Flat
Thread/Screw/Hole Size:-
Diameter - Inside:0.335" (8.51mm)
Diameter - Outside:1.378" (35.00mm)
Thickness:0.043" (1.09mm)
Plating:-
Material:Nylon
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
16FW437093
16FW437093
FLAT WASHER, NYLON, NATURAL, .44
17W02816
17W02816
FLAT WASHER, .120 ID, .281 OD, .
FLAT WASHER, .375 ID, .750 OD, .
GJM0335C2A2R8WB01J
GJM0335C2A2R8WB01J
CAP CER MLCC
CONN RCPT 16POS R/A BLACK POL A
CONN SOCKET 12-16AWG TIN CRIMP
16M08535110B
16M08535110B