16SRRW050100504
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
SEALING AND RETAINING WASHER, 1.
Catalog
Washers
DataSheet
16SRRW050100504 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Sealing
Thread/Screw/Hole Size:1/2"
Diameter - Inside:0.504" (12.80mm)
Diameter - Outside:1.000" (25.40mm) 1"
Thickness:0.197" (5.00mm)