16FWRT010062
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
RETAINING WASHER, NATURAL, NYLON
Catalog
Washers
DataSheet
16FWRT010062 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, WRT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Flat, Retaining
Thread/Screw/Hole Size:#10
Diameter - Inside:-
Diameter - Outside:0.453" (11.51mm)
Thickness:0.062" (1.57mm)
Plating:-
Material:Nylon
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
16FW437032B
16FW437032B
FLAT WASHER, NYLON, BLACK, .443
17W06261
17W06261
FLAT WASHER, .390 ID, .625 OD, .
WASHER INT TOOTH PHOSPHOR BRONZE
1808Y0100220GCT
1808Y0100220GCT
CAP CER 22PF 10V C0G/NP0 1808