16FW312125B
Description
FLAT WASHER, NYLON, BLACK, .317
DataSheet
16FW312125B PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, FW
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Flat
Thread/Screw/Hole Size:-
Diameter - Inside:0.317" (8.05mm)
Diameter - Outside:0.500" (12.70mm) 1/2"
Thickness:0.125" (3.18mm) 1/8"
Plating:-
Material:Nylon
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
17W10622
17W10622
FLAT WASHER, .740 ID, 1.062 OD,
INTLWSS 008
INTLWSS 008
WASHER INT TOOTH #8 STN STEEL
CW-12-Q
CW-12-Q
WASHER FLAT 1/2 STEEL
Q-7201800081.5M
Q-7201800081.5M
SMA-SJ/MCX-RP RG58 1.5M
16FW312125B
16FW312125B
K224M20X7RF53K2
K224M20X7RF53K2
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL