16M10022250
Description
FLAT WASHER, 10.50MM ID, M10 / 3
DataSheet
16M10022250 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, M
Type:Flat
Thread/Screw/Hole Size:M10
Diameter - Inside:0.413" (10.50mm)
Diameter - Outside:0.866" (22.00mm)
Thickness:0.098" (2.50mm)
Plating:-
Material:Nylon
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
17W08253
17W08253
FLAT WASHER, .640 ID, .825 OD, .
FLAT WASHER, .115 ID, .199 OD, .
FLAT WASHER, .506 ID, .870 OD, .
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
16M10022250
16M10022250