16MLSW140252250
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
LOCKING SEALING WASHER, 14.00MM
Catalog
Washers
DataSheet
16MLSW140252250 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, SW
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Sealing
Thread/Screw/Hole Size:M14
Diameter - Inside:0.551" (14.00mm)
Diameter - Outside:0.992" (25.20mm)
Thickness:0.217" (5.50mm)