16M08525200
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
FLAT WASHER, 8.50MM ID, M8 / 5/1
Catalog
Washers
DataSheet
16M08525200 PDF
Type Description
Series:MicroPlastics, M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Flat
Thread/Screw/Hole Size:M8.5
Diameter - Inside:0.335" (8.50mm)
Diameter - Outside:0.984" (25.00mm)
Thickness:0.079" (2.00mm)
Plating:-
Material:Nylon
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
17W10007
17W10007
FLAT WASHER, .730 ID, 1.000 OD,
FLAT WASHER, .510 ID, .805 OD, .
WASHER FLAT RETAIN M2.5 PLASTIC
3720
3M FORMALDEHYDE MONITOR 1=1PC
AOZ5316NQI
AOZ5316NQI
25V/55A DRMOS 3.3V/5V PWM IN QFN
16M08525200
16M08525200