16FW250032
Manufacturer
Richco, Inc. (Essentra Components)
VIGOR # :
Description
WASHER FLAT M6 NYLON NATURAL
Catalog
Washers
DataSheet
16FW250032 PDF
Type Description
Series:Micro Plastics, FW
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Thread/Screw/Hole Size:1/4"
Diameter - Inside:0.257" (6.53mm)
Diameter - Outside:0.500" (12.70mm) 1/2"
Thickness:-
Plating:-
Material:Nylon
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
17W08769
17W08769
FLAT WASHER, .750 ID, .875 OD, .
FLAT WASHER, .160 ID, .310 OD, .
WASHER FLAT RETAINING M4 PLASTIC
Q-2N0360008002F
Q-2N0360008002F
N-SP/SMA-RP RG58 2F