MCLA2012V1-R056-R
Description
FIXED IND 0.056UH 300MA 0.15
DataSheet
MCLA2012V1-R056-R PDF
Type Description
Series:MCLA2012V1
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:-
Inductance:56 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):150mOhm Max
Q @ Freq:25 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:320MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)