LMCI1608-R22KT
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
FIXED IND 220NH 200MA 2.4OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LMCI1608-R22KT PDF
Type Description
Series:LMCI
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:220 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.4Ohm
Q @ Freq:8 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:350MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)