MCLA1608V2-1R8-R
Description
FIXED IND 1.8NH 500MA 100 MOHM
DataSheet
MCLA1608V2-1R8-R PDF
Type Description
Series:MCLA1608V2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:-
Inductance:1.8 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):500 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)