MHQ1005P1N3ST
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.3NH 1.2A 30 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MHQ1005P1N3ST PDF
Type Description
Series:MHQ-P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:1.3 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):30mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:12GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1006 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)