B78108S1222K000
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 1A 250 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
B78108S1222K000 PDF
Type Description
Series:BC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):250mOhm Max
Q @ Freq:55 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:140MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)