78FR56K-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 560NH 950MA 120MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
78FR56K-RC PDF
Type Description
Series:78F
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:560 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):950 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:245MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.280" L (2.79mm x 7.11mm)