S1008R-391F
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 390NH 840MA 160 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
S1008R-391F PDF
Type Description
Series:S1008R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:390 nH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):840 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):160mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:278MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)