VLS252012T-6R8MR66
Description
FIXED IND 6.8UH 660MA 612 MOHM
DataSheet
VLS252012T-6R8MR66 PDF
Type Description
Series:VLS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):660 mA
Current - Saturation (Isat):990mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):612mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)