MCQ1V1608-R068-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68NH 50MA 200 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MCQ1V1608-R068-R PDF
Type Description
Series:MCQ1V1608
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:68 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):200mOhm Max
Q @ Freq:15 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:250MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)