MPXV1D1250L4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 14.4A 10.1MOHM
DataSheet
MPXV1D1250L4R7 PDF
Material - Core:Metal Composite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):14.4 A
Current - Saturation (Isat):17.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):10.1mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:13MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)