SRR0735A-331M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 330MA 2 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRR0735A-331M PDF
Type Description
Series:SRR0735A
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):330 mA
Current - Saturation (Isat):330mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.146" (3.70mm)