IMC1210ERR12M
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 120NH 584MA 220 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMC1210ERR12M PDF
Type Description
Series:IMC-1210
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:120 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):584 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):220mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:500MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25.2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)