IMC1210SY120K
Description
FIXED IND 12UH 173MA 2.5 OHM SMD
DataSheet
IMC1210SY120K PDF
Type Description
Series:IMC-1210
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:12 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):173 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.5Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:30MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)