MCQ1V3216-3R3-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 50MA 500 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MCQ1V3216-3R3-R PDF
Type Description
Series:MCQ1V3216
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):500mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:41MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:10 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1210-056M
1210-056M
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM
IHLP1212AZEV1R0M5A
IHLP1212AZEV1R0M5A
FIXED IND 1 UH 3.59A 58.99 MOHM
CDRH62BNP-100MC-B
CDRH62BNP-100MC-B
FIXED IND 10UH 1.1A 150 MOHM SMD
MCQ1V3216-3R3-R
MCQ1V3216-3R3-R
FIXED IND 3.3UH 50MA 500 MOHM