DR73-100-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 2.08A 65.6 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DR73-100-R PDF
Type Description
Series:DR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.08 A
Current - Saturation (Isat):2.47A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):65.6mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):0.140" (3.55mm)