AIUR-10-182K
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8MH 160MA 6.12 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AIUR-10-182K PDF
Type Description
Series:AIUR-10
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):160 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):6.12Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)