VLCF5020T-3R3N1R6
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 1.6A 83 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
VLCF5020T-3R3N1R6 PDF
Type Description
Series:VLCF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):1.6 A
Current - Saturation (Isat):1.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):83mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)