CIG22B1R0MNE
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 1.2A 125 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CIG22B1R0MNE PDF
Type Description
Series:CIG22B
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):125mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)