0805CS-6N8EJTS
Description
FIXED IND 6.8NH 600MA 110 MOHM
DataSheet
0805CS-6N8EJTS PDF
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:6.8 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):110mOhm
Q @ Freq:50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant:5.5GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):0.061" (1.55mm)