LQH44PN2R2NGRL
Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 88.8 MOHM
DataSheet
LQH44PN2R2NGRL PDF
Type Description
Series:LQH44
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):1.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):88.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:1515 (4040 Metric)
Size / Dimension:0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)