LMLP0506M6R8DTAS
Description
FIXED IND 6.8UH 3A 90MOHM SMD
DataSheet
LMLP0506M6R8DTAS PDF
Type Description
Series:LMLP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron Powder
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3 A
Current - Saturation (Isat):4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)