SPM10040T-4R7M
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 7.9A 18 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SPM10040T-4R7M PDF
Type Description
Series:SPM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):7.9 A
Current - Saturation (Isat):8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):18mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)