SPM5015T-1R0M-LR
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 6.3A 24.8 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SPM5015T-1R0M-LR PDF
Type Description
Series:SPM-LR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.3 A
Current - Saturation (Isat):8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):24.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)