LQP15MN2N9W02D
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.9NH 190MA 400 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LQP15MN2N9W02D PDF
Type Description
Series:LQP15
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Type:Thick Film
Material - Core:-
Inductance:2.9 nH
Tolerance:±0.05nH
Current Rating (Amps):190 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:-
DC Resistance (DCR):400mOhm Max
Q @ Freq:13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.018" (0.45mm)