LQG15HS56NJ02D
Description
FIXED IND 56NH 250MA 820 MOHM
DataSheet
LQG15HS56NJ02D PDF
Material - Core:Air
Inductance:56 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):250 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):820mOhm Max
Q @ Freq:8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:800MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)